Program Erasmus+

Erasmus+

Erasmus + Mobilność kadry edukacji szkolnej

2 listopada 2020 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole projekt „W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja”.

Nauczyciele i pracownicy administracji szkoły w ramach programu Erasmus + Akcja KA101 „Mobilność kadry edukacji szkolnej” otrzymali dofinansowanie w kwocie 48 357,00 euro. Akcja ta w obszarze edukacji szkolnej ma na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganej przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe oraz pogłębiają współpracę międzynarodową.

Czytaj więcej o: Erasmus + Mobilność kadry edukacji szkolnej

Scenariusz lekcji j. angielskiego w elementami doradztwa zawodowego

Scenariusz zajęć jest efektem mobilności nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ w Dublinie 2022.

Prowadzący: mgr Beata Ćwięk
Czas trwania: 45 min

Temat: Popularne zawody i związane z nimi czynności.

Czytaj więcej o: Scenariusz lekcji j. angielskiego w elementami doradztwa zawodowego

Scenariusz lekcji z zastosowaniem CLIL

Scenariusz zajęć doradztwa zawodowego jest efektem mobilności nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ w Dublinie 2022.

Prowadzący: mgr Beata Ćwięk
Czas trwania: 45 min

Temat: Wybór zawodu i poszukiwanie pracy.

Czytaj więcej o: Scenariusz lekcji z zastosowaniem CLIL
Powiększ obraz: Prezentacja projektów

My house - my room

Uczniowie klasy 5a zaangażowali się w przygotowanie projektu dotyczącego opisu swojego domu/mieszkania oraz swojego pokoju. Przed przystąpieniem do działań w trakcie zajęć j. angielskiego uczniowie zostali zapoznani ze słownictwem i odpowiednimi konstrukcjami językowymi koniecznymi do wykonania i zaprezentowania projektu. Każdy uczeń prezentował swoją pracę, opisując w języku angielskim swój dom/mieszkanie i swój pokój oraz odpowiadał na pytania zadawane przez słuchających kolegów.

Czytaj więcej o: My house - my room
Powiększ obraz: Ogłoszenie o konkursie

Europejski Dzień Języków

Obchodzony 26 września Europejski Dzień Języków jest okazją do zaprezentowania różnorodności językowej i wielojęzyczności w krajach europejskich. W Europie funkcjonuje około 225 rodzimych języków (to 3% liczby wszystkich języków świata)! Warto uczyć się języków obcych, by móc porozumieć się z innymi ludźmi, przez język poznawać inne kultury czy umożliwić sobie studiowanie za granicą czy znalezienie ciekawej pracy.

Czytaj więcej o: Europejski Dzień Języków

Sprawozdanie z mobilności nauczycieli w stolicy Irlandii - Dublinie

Celem projektu "W Wadowicach uczymy się przez całe życie" i programu Erasmus Mobilność kadry edukacji szkolnej jest wyposażenie kadry nauczycielskiej w kompetencje językowe umożliwiające dostęp do narzędzi i programów wspierających proces kształcenia. W ramach programu od 1 do 14 sierpnia 2022 roku dwóch nauczycieli (Beata Ćwięk oraz Artur Oboza) uczestniczyło w dwutygodniowym kursie języka angielskiego w stolicy Irlandii - Dublinie.

Czytaj więcej o: Sprawozdanie z mobilności nauczycieli w stolicy Irlandii - Dublinie

Sprawozdanie z mobilności nauczycieli w Galway w Irlandii

12 września 2022 r. podczas spotkania Rady Pedagogicznej uczestnicy wakacyjnych wyjazdów do Irlandii przedstawili krótkie sprawozdania. Kurs językowy w Irlandii to kolejna mobilność zrealizowana w naszej szkole w ramach projektu: "W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja" i programu Erasmus + Akcja KA101 "Mobilność kadry edukacji szkolnej".

Czytaj więcej o: Sprawozdanie z mobilności nauczycieli w Galway w Irlandii
Powiększ obraz: Gramy w

"Kolorowa Europa" na szkolnym festynie

Podczas rodzinnego festynu integrującego społeczność lokalną, który odbył się w niedzielne popołudnie 12 czerwca 2022 r. w naszej szkole, promowaliśmy projekt "W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja" związany z programem Erasmus+ "Mobilność kadry edukacji szkolnej".

Czytaj więcej o: "Kolorowa Europa" na szkolnym festynie
Powiększ obraz: Nietypowe szachowe rogrywki

Let's play chess!

Języków obcych można się uczyć na każdym przedmiocie, o czym przekonali się uczniowie klasy 1b i 3a. Na ostatnich w tym roku szkolnym zajęciach szachowych dzieci zostały zachęcone do zabrania na wakacyjny wyjazd kompletu szachów i, na wszelki wypadek, poznały trochę szachowego słownictwa w języku angielskim i włoskim.

Czytaj więcej o: Let's play chess!
Powiększ obraz: Projektujemy okładki książki

Read with us! - podsumowanie projektu

3 czerwca uczniowie z klasy 3b podsumowali swoje działania w projekcie eTwinning "Read with us!", w którym brali udział od października 2021 r. Na ostatnich zajęciach z cyklu obejrzeli krótką prezentację poświęconą historii książki i pisma. Następnie odbył się drużynowy quiz sprawdzający ogólną wiedzę na temat projektu i książek z wykorzystaniem aplikacji Kahoot!. Najwięcej punktów zdobyła drużyna "Rudy" w składzie: Robert Koch i Szymon Perliński. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy przygotowane przez międzynarodowego koordynatora projektu.

Czytaj więcej o: Read with us! - podsumowanie projektu

Poznajemy Maltę - konspekt zajęć

31 maja 2022 r. klasa 2b zaplanowała zajęcia mające na celu poznanie krajów Unii Europejskie, a w szczególności Malty.

Cele zajęć:

  1. rozwijanie zainteresowań dzieci krajami Unii Europejskiej;
  2. poznanie faktów geograficznych, historycznych, kulturowych i ciekawostek o Malcie;
  3. rozwijanie logicznego myślenia;
  4. czytanie ze zrozumieniem;
  5. wykonanie pracy plastycznej.
Czytaj więcej o: Poznajemy Maltę - konspekt zajęć
Powiększ obraz: Prezentacja o Malcie

Dzień Europy

9 maja obchodziliśmy Dzień Europy. W związku z tym wydarzeniem klasy trzecie oraz klasa 2b wzięły udział w lekcji poświęconej jednemu z mniejszych państw należących do Europy - Malcie. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz filmiki, z których dowiedzieli się o położeniu geograficznym wyspy, poznali jej historię. Mieli okazję zobaczyć zdjęcia z przepięknych miejsc znajdujących się na Malcie, wyspie Gozo oraz Comino, które zostały wykonane podczas trwania projektu Erazmus+.

Czytaj więcej o: Dzień Europy

Ciekawostki o Irlandii

Irlandia jest kolejnym krajem, który odwiedzą nasi nauczyciele w ramach projektu Erasmus+ "W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja”. Takie prezentacje o "zielonej wyspie" przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Doroty Okołot-Milowskiej:

Czytaj więcej o: Ciekawostki o Irlandii
Powiększ obraz: Uczniowie i ich prace

Counting in English - liczenie po angielsku

Na przełomie marca i kwietnia uczniowie kl. 4a z wielkim entuzjazmem brali udział w zajęciach matematycznych poświęconych ułamkom zwykłym. Zajęcia przeprowadzono w ramach realizacji projektu Erasmus +.
Pasjonaci matematyki mieli okazję zapoznać się ze sposobem zapisu oraz odczytu ułamków zwykłych w języku angielskim. Dobór odpowiednich narzędzi interaktywnych podczas lekcji prowadził do aktywizacji uczniów, zwiększenia ich motywacji i zainteresowania nauką.

Czytaj więcej o: Counting in English - liczenie po angielsku

Wielkanoc we Włoszech

Czy nasze wielkanocne tradycje bardzo różnią się od zwyczajów w innych krajach? Sprawdźmy, jak to wygląda we Włoszech.

 

Czytaj więcej o: Wielkanoc we Włoszech
Powiększ obraz: Gazetka o Malcie

Maltańska przyroda

W marcu na spotkaniach koła biologicznego odbył się cykl trzech zajęć poświęconych florze śródziemnomorskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przyrody Malty. Dzieci poznały tę wyspę na Morzu Śródziemnym, obejrzały prezentację utworzoną ze zdjęć zrobionych na Malcie podczas trwania projektu Erasmus +. Uwieńczeniem zajęć była gazetka na korytarzu szkolnym z fotografiami roślinności Malty.

Czytaj więcej o: Maltańska przyroda
Powiększ obraz: Prace nad przekładem

Języki obce nie takie obce

Podczas warsztatów czytelniczych przeprowadzonych w bibliotece szkolnej uczniowie z klasy 4b wcielili się w rolę tłumacza i pracowali z fragmentami "Pinokia" Carla Collodiego w języku włoskim, angielskim i... emojitaliano. Dobry tłumacz nie tylko musi świetnie znać język obcy, ale także realia i kulturę kraju, w którym pisze autor oryginału. Na początku zajęć czwartoklasiści poznali życiorys pisarza oraz obejrzeli zdjęcia z Florencji, z której pochodzi Collodi.

Czytaj więcej o: Języki obce nie takie obce

Sprawozdanie z mobilności nauczycieli na Malcie

W styczniu ośmiu nauczycieli z naszej szkoły dokształcało się w ramach projektu "W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja". Szkolenia obejmowały: kurs metodyczny dla nauczycieli anglistów oraz kurs angielski ogólny - dla nauczycieli chcących doskonalić poziom znajomości języka angielskiego. Trwające dwa tygodnie mobilności na Malcie zostały sfinansowane ze środków unijnych z programu Erasmus + Akcja KA101 "Mobilność kadry edukacji szkolnej".

Czytaj więcej o: Sprawozdanie z mobilności nauczycieli na Malcie
Powiększ obraz: Zakładki do książek

Read with us! - tworzymy zakładki do książek

Listopadowe zadanie w programie eTwinning dotyczyło m.in. klasyki literatury dziecięcej. Pani bibliotekarka czytała uczniom fragmenty "Dzieci z Bullerbyn" A. Lindgren oraz "Kubusia Puchatka" A. A. Milnego - książek, które od lat towarzyszą kolejnym pokoleniom w okresie dorastania. Następnie dzieci wykonywały papierowe zakładki do książek, które z pewnością przydadzą się małym czytelnikom z klasy 3b. Na zakładkach nieprzypadkowo pojawiały się niedźwiadki - w tym dniu obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Czytaj więcej o: Read with us! - tworzymy zakładki do książek
Powiększ obraz: Sing with Tiger

Dzień Języków Obcych w klasach I-III

W piątek 5 listopada w klasach I-III obchodziliśmy Dzień Języków Obcych pod hasłem: "Let's say, play and sing in English with Tiger". I rzeczywiście pacynka Tygrysa towarzyszyła dziecięcym piosenkom, łamańcom językowym i zabawom. Dzieci śpiewały piosenki: o Tygrysie, o przyborach i czynnościach szkolnych, o zabawie w chowanego, o sposobach spędzania czasu wolnego i o Klubie z ulicy Tygrysiej. Zaprezentowali też łamańce językowe i zabawy, które towarzyszą dzieciom w Wielkiej Brytanii (spotkanie przed szkołą, zabawa w ptaszki, klaskanka i halloweenowe pudełko).

Czytaj więcej o: Dzień Języków Obcych w klasach I-III
Powiększ obraz: Muffinka z życzeniami

Europejski Dzień Seniora

Nauczyciele biorący udział w projekcie Erasmus + przygotowali zostały słodkie niespodzianki dla seniorów. Do zakupionych przez Radę Rodziców babeczek dołączyli własnoręcznie wykonane chorągiewki z flagami państw, do których wyjeżdżają. Dodatkowo wydrukowali bileciki z życzeniami i pozdrowieniami w języku angielskim i z polskim tłumaczeniem (z dużą czcionką).

Czytaj więcej o: Europejski Dzień Seniora
Powiększ obraz: Klasowe drzewo w pierwszym miesiącu trwania projektu

Read with us! - pierwsze działania w projekcie eTwinning

Rozpoczęliśmy realizację pierwszego projektu eTwinning! Pani bibliotekarka do udziału w międzynarodowym projekcie "Read with us!" zaprosiła uczniów klasy 3b wraz z wychowawczynią. Od października do maja przyszłego roku będą wykonywali zadania mające na celu pobudzanie zainteresowań czytelniczych oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności wśród uczniów.

Czytaj więcej o: Read with us! - pierwsze działania w projekcie eTwinning

Sprawozdanie z pierwszej mobilności w ramach programu Erasmus+

27 sierpnia 2021 r. podczas spotkania Rady Pedagogicznej pani Anna Pasterak przedstawiła relację z lipcowego wyjazdu na kurs "Italian Language and Culture for Teachers and Learners" do Włoch. Była to pierwsza mobilność zrealizowana w naszej szkole w ramach projektu "W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja" i programu Erasmus + Akcja KA101 "Mobilność kadry edukacji szkolnej".

Czytaj więcej o: Sprawozdanie z pierwszej mobilności w ramach programu Erasmus+

Lapbooki o Europie - projekt z geografii

Uczniowie klas szóstych na lekcjach geografii poznawali kraje europejskie. Aby lepiej zapamiętać najważniejsze informacje, przygotowali lapbooki - o wybranym kraju europejskim lub o całej Europie. W własnoręcznie wykonanych książkach szóstoklasiści zawarli mapy, ilustracje, ciekawostki związane z Unią Europejską.

Zadanie było częścią projektu "W Wadowicach uczymy się przez całe życie! Języki, kultura, integracja".

Galeria prac uczniów

Czytaj więcej o: Lapbooki o Europie - projekt z geografii

Albumy o ptakach - projekt z j. angielskiego

W czasie zdalnego nauczania uczniowie klas trzecich realizowali projekt z j. angielskiego pod hasłem: "Ptaki w Polsce". Każdy uczeń wykonał kartkę do albumu. Przedstawił na niej zdjęcie lub rysunek ptaka żyjącego w naszym kraju, jego nazwę w języku angielskim i informacje nt. wyglądu, pożywienia i sposobu poruszania się wybranego ptaka. Powstały ciekawe albumy, które rozwinęły wiedzę przyrodniczą uczniów oraz wzbogaciły słownictwo z języka angielskiego.

Galeria prac uczniów

Czytaj więcej o: Albumy o ptakach - projekt z j. angielskiego