Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice

Logo projektu

Terminy zajęć z projektu można znaleźć w zakładce "Zajęcia pozalekcyjne".

 

O projekcie

Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice". Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa oraz Budżetu Gminy Wadowice.

Głównym celem tego projektu jest podniesienie u uczniów klas I-VIII kompetencji matematycznych, przyrodniczych oraz językowych i informatycznych. Dodatkowo uczniowie zakwalifikowani do zajęć będą mieli możliwość uczestniczenia bezpłatnie w wycieczkach edukacyjnych i warsztatach naukowych. Zajęcia projektowe będą realizowane od października 2020 r. do czerwca 2022 r.

Całkowita wartość projektu wynosi: 1 659 836,52 zł, natomiast uzyskane dofinansowanie wynosi 1 576 844,69 zł, co stanowi 95% wartości projektu.

Czytaj więcej o: O projekcie
Powiększ obraz: Przy pomniku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Wycieczka do Bydgoszczy i Torunia (Projekt UE)

13 czerwca uczniowie biorący udział w projekcie "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice" wraz z grupą z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Bydgoszczy i Torunia.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie każdy mógł wykonać własne mydełko i poznać historię higieny człowieka. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie Bydgoszczy - jednego z największych miast w Polsce - wraz z przewodnikiem.

Czytaj więcej o: Wycieczka do Bydgoszczy i Torunia (Projekt UE)
Powiększ obraz: Mierzenie obwodu drzewa

Zajęcia matematyczne i przyrodnicze w terenie

31 maja (wtorek) zajęcia rozwijające z matematyki i zajęcia przyrodnicze (z projektu "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice") odbywały się w terenie. Obydwie grupy udały się do Parku Miejskiego, gdzie doskonale udało się połączyć matematykę z przyrodą. W parku oczekiwała na grupę zaproszona klasa druga ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach.

Czytaj więcej o: Zajęcia matematyczne i przyrodnicze w terenie
Powiększ obraz: Gra Memory

Pomysł na grę matematyczną

W maju br. uczniowie kl. 7-8 będący uczestnikami zajęć rozwijających z matematyki prowadzonych w ramach realizacji projektu "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice" brali udział w cyklu spotkań poświęconych pracy metodą projektu. Zadanie młodzieży polegało na stworzeniu gry matematycznej, dzięki której uczniowie różnych kategorii wiekowych mogliby utrwalić określony materiał, a zarazem świetnie się przy tym bawić.

Czytaj więcej o: Pomysł na grę matematyczną
Powiększ obraz: W chorzowskim ogrodzie zoologicznym

Wycieczka do Olkusza i Chorzowa (Projekt UE)

14 maja 2022 r. 40 uczniów naszej szkoły odwiedziło olkuskie podziemia oraz zoo w Chorzowie. Najpierw poznaliśmy niesamowitą historię Srebrnego Miasta Olkusza. Dowiedzieliśmy się wielu cennych faktów na temat górnictwa, wydobycia srebra oraz ołowiu i wybijania monet. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele różnych eksponatów z czasów Polski szlacheckiej, m.in. starą mennicę i replikę Srebrnego Krzyża. Usłyszeliśmy również porywającą legendę wyjaśniającą, dlaczego najniższe piętra kopalni znajdowały się pod wodą. Następnie pojechaliśmy do ogrodu zoologicznego w Chorzowie.

Czytaj więcej o: Wycieczka do Olkusza i Chorzowa (Projekt UE)
Powiększ obraz: Przed wizytą w kopalni

Wycieczka do kopalni srebra (Projekt UE)

7 maja 2022 r. o godzinie 7:40 wyruszyliśmy na wyjątkową wycieczkę edukacyjną w ramach projektu UE - do kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Na samym początku odwiedziliśmy muzeum, w którym zapoznaliśmy się z historią miasta i kopalni. Przed wejściem do kopalni musieliśmy założyć kaski ochronne na głowę. Zjechaliśmy windą 40 metrów w dół szybem "Anioła". Cała trasa, którą pokonaliśmy w kopalni, wynosiła około 1700 metrów, odwiedziliśmy 3 komory: "Zawałową", "Srebrną" oraz "Niską".

Czytaj więcej o: Wycieczka do kopalni srebra (Projekt UE)
Powiększ obraz: Wesołej Wielkanocy!

Wielkanocne grafiki i animacje

Uczniowie biorący udział w zajęciach "Grafika komputerowa" przesyłają najlepsze życzenia z okazji Wielkanocy. Zobaczcie ich kartki i animacje zgromadzone w galerii!

Czytaj więcej o: Wielkanocne grafiki i animacje
Powiększ obraz:

Nowe uczniowskie projekty

W marcu nasze myśli krążą wokół Ukrainy. Podczas zajęć rozwijających "Grafika komputerowa" uczniowie mogli wyrazić swoje emocje, tworząc animacje, wyrażające sprzeciw wobec wojny.

Czytaj więcej o: Nowe uczniowskie projekty
Powiększ obraz: Zielniki

Koło przyrodnicze (Projekt UE)

Od października, w ramach projektu UE "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów", w naszej szkole działa Koło przyrodnicze. Są to zajęcia rozwijające, w czasie których dzieci poszerzają swoją wiedzę z zakresu przyrody.

W I semestrze uczniowie wykonywali różne doświadczenia związane z właściwościami wody i powietrza oraz przeprowadzali eksperymenty z zakresu ochrony środowiska. Poznali rodzaje lasów występujących w Polsce, ich znaczenie dla przyrody i człowieka. Wykonywali zielniki z materiału przyrodniczego, który samodzielnie zebrali w czasie zajęć w terenie.

Czytaj więcej o: Koło przyrodnicze (Projekt UE)
Powiększ obraz: Wesołych świąt!

Bożonarodzeniowe grafiki i animacje

Niestrudzeni członkowie zajęć dodatkowych "Grafika komputerowa" przygotowali już życzenia świąteczne w formie kolaży i animacji. Zapraszamy do podziwiania ich prac w galerii!

Czytaj więcej o: Bożonarodzeniowe grafiki i animacje

EuroWeek

Pod koniec listopada w ramach projektu UE dwudziestu uczniów z klas siódmych i ósmych wzięło udział w czterodniowych warsztatach językowych pod nazwą EuroWeek organizowanych corocznie w pięknie położonych górskich miejscowościach na Ziemi Kłodzkiej. Tym razem gościliśmy w Międzygórzu. Opiekunami grupy były panie: Anna Małecka i Monika Marcinkiewicz. Program "EuroWeek - Szkoła Liderów" obejmował zajęcia w języku angielskim, które rozwijały takie umiejętności społeczne, jak przewodzenie, autoprezentacja oraz pracę w zespole. Uczestnicy świetnie się bawili pod kierunkiem czterech wolontariuszy z Egiptu, Zanzibaru, Gruzji i Kirgistanu. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń. Były też dodatkowe atrakcje jak pizza-party, dyskoteka andrzejkowa i wieczór filmowy. Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń, planując kolejny udział w warsztatach. A więc see you again!

Czytaj więcej o: EuroWeek
Powiększ obraz: Mata do kodowania

Matematyka z elementami programowania (Projekt UE)

Od 2 października kontynuujemy zajęcia z projektu UE "Matematyka z elementami programowania". Na zajęciach uczymy się przez zabawę, pracujemy z interaktywną matą do kodowania, budujemy i kodujemy labirynty z wykorzystaniem klocków LEGO Education oraz zestawów do "Programowania w ruchu". W ubiegłym roku szkolnym zdobyliśmy już dwa certyfikaty "Programowania w ruchu": Certyfikat Kraba i Certyfikat Krasnala.

Czytaj więcej o: Matematyka z elementami programowania (Projekt UE)
Powiększ obraz: Kolaż z kotami

Nowe uczniowskie kolaże

Uczniowie z klas 3-5 podczas zajęć rozwijających "Grafika komputerowa" poznawali nowe internetowe aplikacje do tworzenia kolaży ze zdjęć i innych grafik. Zobaczcie ich prace wykonane w Getloupe oraz Photocollage.

Czytaj więcej o: Nowe uczniowskie kolaże
Powiększ obraz: Wszystkiego najlepszego

Kartki dla nauczycieli

Uczniowie biorący udział w zajęciach rozwijających "Grafika komputerowa" przygotowali animowane kartki z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Czytaj więcej o: Kartki dla nauczycieli

Warsztaty języka angielskiego "Nauka bez granic"

W dniach 4-5 października w ramach projektu unijnego  w naszej szkole odbyły się warsztaty językowe "Nauka bez granic". W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 7 i 8. Zajęcia prowadzone były  przez lektora w języku angielskim. Podczas zajęć uczniowie poszerzali swoja wiedzę na temat kultury krajów anglojęzycznych. Prowadzone były różne zabawy edukacyjne za które uczniowie dostali upominki w postaci słodyczy i gier. To był dobrze wykorzystany czas!

Czytaj więcej o: Warsztaty języka angielskiego "Nauka bez granic"
Powiększ obraz: Praca z osią symetrii

Zajęcia matematyczne (Projekt UE)

Na pierwszych zajęciach rozwijających z matematyki dzieci zapoznały się z zestawami klocków LEGO EDUCATION i już potrafiły zbudować różne motyle, stosując osie symetrii i podaną ilość klocków. Była również mała rywalizacja polegająca na oszacowaniu ilości pinów w danej części motyla. Wyzwania będą coraz większe, będzie wiele zagadek, łamigłówek i zabaw matematycznych, nie tylko z użyciem klocków. Zajęcia te nie są formą lekcji, swoboda w działaniu pozwala dzieciom na pełną kreatywność i rozwijanie logicznego myślenia.

Czytaj więcej o: Zajęcia matematyczne (Projekt UE)
Powiększ obraz: W Muzeum Inżynierii Miejskiej

Wycieczka do Krakowa dla uczniów z projektu unijnego

W ramach projektu „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice” 40 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Inżynierii Miejskiej i Parku Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.

Czytaj więcej o: Wycieczka do Krakowa dla uczniów z projektu unijnego

Rekrutacja do projektu w roku szkolnym 2021/20211

W dniach 01-08.09.2021 r. zostanie przeprowadzona rekrutacja uczniów na zajęcia z projektu unijnego "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice".
Rekrutacja dotyczy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki dla klasy 2 oraz zajęć rozwijających z matematyki dla klasy 3.

Czytaj więcej o: Rekrutacja do projektu w roku szkolnym 2021/20211

Wakacyjne projekty

Wakacje tuż-tuż. Na ostatnich zajęciach koła "Grafika komputerowa" uczniowie klas trzecich i czwartych wykonali w wybranych przez siebie aplikacjach projekty związane z tematyką wakacyjną. Piątoklasiści również mieli ciekawe pomysły na lekcji informatyki.

Życzenia udanych wakcji

Czytaj więcej o: Wakacyjne projekty

Dodatkowy nabór do projektu

Ogłaszamy nabór na nowy rok szkolny 2021/2022 na zajęcia unijne dla etapu II edukacji z: j.angielskiego - zajęcia rozwijające (dla klas 8), chemii - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze ( dla klas 7-8) oraz fizyki (dla klas 7-8).

Formularze dostępne są w sekretariacie szkoły. Wypełnione dokumenty składamy w sekretariacie lub u koordynatora p. Anny Małeckiej.

Rekrutacja trwa od 14.06.2021 r. do 21.06.2021 r.

Czytaj więcej o: Dodatkowy nabór do projektu

Projekty szkolnych grafików

Uczniowie biorący udział w zajęciach "Grafika komputerowa - plastyka inaczej" przez cały rok poznają tajniki edytorów graficznych. Zobaczcie kolejne ciekawe prace!

Ewelina Giza

Czytaj więcej o: Projekty szkolnych grafików
Powiększ obraz:

Kartki na Dzień Matki

Członkowie koła komputerowego w klas trzecich i czwartych przygotowali pod kierunkiem pani Doroty Okołot-Milowskiej kartki okolicznościowe z okazji Dnia Matki.

Czytaj więcej o: Kartki na Dzień Matki

Zajęcia dodatkowe w roku szkolnym 2020/2021

W ramach projektu "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice" prowadzonych jest kilkanaście rodzajów zajęć, których celem jest podniesienie kompetencji matematycznych, przyrodniczych, językowych i informatycznych u uczniów z klas I-VIII.

Doświadczenia przyrodnicze

W ramach zajęć dodatkowych "Doświadczenia przyrodnicze" dzieci z klas I-II poszerzają zasób wiadomości dotyczących świata przyrody i techniki. Dzieci uczą się poprzez działanie, ponieważ zajęcia mają charakter zabaw badawczych i eksperymentów. Wykonując proste doświadczenia, znajdują odpowiedzi na wiele pytań. Rozwijają umiejętność logicznego myślenia i formułowania wniosków.

Czytaj więcej o: Zajęcia dodatkowe w roku szkolnym 2020/2021

Rekrutacja do projektu

Ogłaszamy nabór chętnych uczniów z klas I–III oraz IV-VIII do uczestnictwa w projekcie unijnym "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice" - dodatkowych zajęciach rozwijających oraz wyrównujących kompetencje z przedmiotów: matematyka, biologia, chemia, fizyka, języki obce oraz informatyka.
Rekrutacja zostanie przeprowadzona w terminie 7-18.09.2020 r.

Czytaj więcej o: Rekrutacja do projektu