Let's play chess!

Języków obcych można się uczyć na każdym przedmiocie, o czym przekonali się uczniowie klasy 1b i 3a. Na ostatnich w tym roku szkolnym zajęciach szachowych dzieci zostały zachęcone do zabrania na wakacyjny wyjazd kompletu szachów i, na wszelki wypadek, poznały trochę szachowego słownictwa w języku angielskim i włoskim.

W klasie 1b skorzystaliśmy z pomocy Matteo, który język włoski ma we krwi. Posłuchaliśmy w jaki sposób można zapytać się po włosku, czy zagra ktoś z nami w szachy, a także jak grzecznie odpowiedzieć na takie pytanie. Aby utrwalić włoską nazwę wieży (torre) dzieci obejrzały prezentację o toskańskich słynnych wieżach (pojawiła się m.in. Torre Pendente, czyli Krzywa Wieża w Pizie). Aby się trochę rozgrzać przed szachowymi potyczkami, uczniowie wzięli udział w połączonej z gimnastyką powtórce szachowych zasad poznanych w pierwszej klasie. W nagrodę za znalezienie prawidłowych odpowiedzi wyświetlony został krótki film "Gra Geriego" z wytwórni Pixar, który stał się pretekstem do wyjaśnienia nowego pojęcia - fair play. Następnie był czas na krótkie partyjki szachowe, oczywiście z zastosowaniem zasady uczciwej gry.

Uczniowie wykonują szachową gimnastykę

Klasa 3b już wcześniej sukcesywnie poznawała podstawowe szachowe pojęcia w języku angielskim, o czym świadczą prowadzone w zeszytach słowniczki. Uczniowie nawet próbowali wyłapywać poznane słówka, oglądając fragmenty pokazu gry "na ślepo" Magnusa Carlsena. Na ostatniej lekcji była okazja i do powtórki i do poznania ciekawostek dotyczących Włoch i Toskanii. Po prezentacji związanej ze szkolnym projektem Erasmus+ przyszedł czas na pracę. Linijki i nożyczki poszły w ruch i uczniowie stworzyli kostki do gry z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym. Wystarczyło tylko na każdym boku sześcianu narysować symbol bierki szachowej, by móc zabrać się za grę. Kto pierwszy powie obce słówko po wyrzuceniu rysunku bierki czy (w parach) komu wypadnie bierka o wyższej wartości i szybciej uzbiera wymaganą liczbę zwycięskich punktów? Sposobów na wykorzystanie metody CLIL oraz szachów w edukacji jest dużo, może wakacje przyniosą nowe pomysły.

Galeria zdjęć

Zeszyty uczniów ze słowniczkiem

Autor: Anna Pasterak