Jesienne zajęcia świetlicowe

Tej jesieni dzieci ze świetlicy brały udział w zajęciach, które promowały i wdrażały do bezpiecznego zachowania na drodze. Rysowały znaki drogowe według wzoru i określały, o czym one informują. Po zorganizowaniu "miasteczka drogowego" przy szkole i ustawieniu znaków przy wytyczonych drogach, zapoznawały się z ich znaczeniem. Wcielaliśmy się w role uczestników ruchu drogowego, stosując się do znaków drogowych i pamiętając przede wszystkim o zasadach bezpiecznego poruszania się pieszych na drodze.

Dzieci stosowały różne techniki plastyczne, aby oddać piękno i walory jesieni. Rysowały kredkami świecowymi na temat "Park jesienią", "Małopolski folklor" oraz lepiły z plasteliny drzewa w parku i leśne zwierzątka. Ich prace pod tytułem "Jesienny jeż", wykonane z bibuły i ścinek z temperowania ozdobiły gazetkę tematyczną na parterze szkoły. Z suszonych liści stworzyły też prace plastyczne przedstawiające dzikie zwierzątka, znalazł się wśród nich: lis, jeże oraz wiewiórki. Wykonały też śmiesznego liska z papierowej tuby i kolorowych kartek.

Poza tym uczniowie bawili się w grafików i wykonywali ilustrację do książki o jesieni oraz tworzyli własne wiersze tematyczne. Powstały wspaniałe i profesjonalne dzieła graficzne przy użyciu wykonanych przez dzieci matrycy oraz farby drukarskiej.

Ostatni tydzień października poświęcono "Dniu Kundelka". Rozmawiano na temat smutnego losu niechcianych piesków. Przeczytano książkę o kundelku będącym opiekunem starszych osób w domu seniora. Z ciekawością oglądano film Walta Disneya "Zakochany kundel" i wykonano postać kundelka z szarego papieru. Oczywiście każdy kundelek wyglądał pięknie i oryginalnie!

Zainspirowani dziełami włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo (cztery pory roku - "Wiosna", "Lato", "Jesień", "Zima") dzieci świetlicowe kreowały z warzyw i owoców portrety Jesieni, z których dumny byłby sam mistrz. Wystawka prac była imponująca. Przypomnieliśmy sobie piramidę zdrowego żywienia oraz znaczenie produktów bogatych w witaminy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Portret Jesieni z warzyw i owoców

Autor: Małgorzata Kęder