XXIX Rajd Szlakami Legionów

W dniach 17-18 listopada 2022 r. członkowie SKKT z naszej szkoły wzięli udział w XXIX Rajdzie Szlakami Legionów zorganizowanym przez pana Tadeusza Włodka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach. Celem rajdu było odwiedzenie miejsc związanych z walkami Legionów Polskich w czasie I wojny światowej.

Kulminacją imprezy było oddanie hołdu poległym żołnierzom z I Brygady Legionów Piłsudskiego na cmentarzu nr 171 w Łowczówku. Pochowani są tam polscy Legioniści, którzy polegli w walkach z Rosją podczas tzw. bitwy wigilijnej w grudniu 1914 roku. Odwiedziliśmy również mogiły wadowickich żołnierzy z 56. pp na wzgórzu Pustki koło Łużnej. Dodatkowymi atrakcjami rajdu było zwiedzenie Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach oraz cmentarza nr 185 na tzw. Głowie Cukru w Gminie Pleśna. Ostatnim punktem rajdu był "zimowy" marsz w rejonie Wału, najwyższego wzniesienia na Pogórzu Ciężkowickim, gdzie odwiedziliśmy dwie nekropolie. Początkiem maja 1915 roku toczyły się tam krwawe walki w ramach ofensywy gorlickiej wojsk austriackich przeciw Rosji.

Serdecznie dziękujemy organizatorowi rajdu panu Tadeuszowi Włodkowi za wspaniałe wrażenia i świetną lekcję patriotyzmu oraz opiekunom imprezy.

Galeria zdjęć

Grupa dzieci na zaśnieżonym cmentarzu

Autor: Bogusław Porzuczek