Klasa 1b z wizytą u strażaków

Dnia 16 listopada klasa 1b udała się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wozów strażackich i ich wyposażenia. Następnie w budynku zobaczyli pomieszczenie, w którym zbierano i przechowywano pamiątki związane ze strażą pożarną. Po zjedzeniu śniadania uczniowie zapoznali się z wyposażeniem plecaka ratowniczego, wspólnie zastanawiali się i udzielali odpowiedzi, do czego mogą służyć poszczególne przedmioty. Wysłuchali również, jak należy udzielić pomocy poszkodowanej osobie w zależności od tego, czy oddycha, czy nie.

Dowiedzieli się, jak należy ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej oraz w jaki sposób przystąpić do udzielenia resuscytacji. Ponadto mieli możliwość poznać zastosowanie AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny). Następnie podzieleni na trzy grupy spróbowali wykorzystać wiedzę w praktyce, ustawiali poszkodowaną osobę w pozycji bezpiecznej, wykonywali resuscytację, wykorzystując AED oraz odgrywali scenki, w których zawiadamiali dyspozytora na 112 o wypadku. Uczniowie 1b zobaczyli jak strażacy przygotowują się na akcje ratownicze oraz jak muszą poruszać się w budynku, w którym wybuchł pożar. Pod koniec spotkania uczniowie poczuli się jak strażacy, zakładając kurtkę oraz hełm. Bardzo dziękujemy Straży Pożarnej w Wadowicach za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałych zajęciach, z których każdy wyniósł nową wiedzę i umiejętności.

Uczniowie razem z nauczycielem i strażakiem

Autor: Magdalena Juszczak